Texas: 250 mln USD na mur graniczny Abbota. Gubernator uruchomi też publiczną zbiórkę funduszy

Gubernator Teksasu – Greg Abbot – wreszcie, po kilku dniach oczekiwania, zdradził więcej szczegółów...

Gubernator Teksasu – Greg Abbot – wreszcie, po kilku dniach oczekiwania, zdradził więcej szczegółów dot. budowy „stanowego muru” na teksańskiej części granicy USA-Meksyk. Od razu rzucają się w oczy pierwsze planowane koszty. 250 mln USD zaliczki z budżetu Teksasu na rozpoczęcie prac.

Ćwierć miliarda dolarów zostanie przekazane ze stanowego budżetu na zatrudnienie personelu oraz zakup materiałów do budowy muru. Abbot rozpoczął także akcję crowdsourcingową w celu dodatkowego finansowania muru granicznego. „Każdy może przekazać darowiznę na mur” – powiedział.

Gubernator zadeklarował także lokalną inicjatywę – w obrębie Teksasu, Florydy oraz Arizony – które to stany będą ze sobą ściśle współpracować w celu zabezpieczenia granic lądowych i morskich. Może to oznaczać, że wkrótce usłyszymy, iż Doug Ducey – gubernator Arizony – także dobuduje swoją część muru.

Greg Abbot zadeklarował budowę teksańskiego muru granicznego po tym, jak amerykański urząd celny i Straż Graniczna opublikowały swoje majowe statystyki. Okazało się, że zatrzymano ponad 180 000 nielegalnych imigrantów lub osób ubiegających się o azyl, co jest najwyższą liczbą od 20 lat – miesiąc do miesiąca.

Podczas ogłoszenia pomysłu o murze, Abbot zadeklarował także, że budżet na ochronę południowej granicy zostanie dofinansowany miliardem USD.